15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii

15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii

15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii
Krzysztof Basel
31.12.2013 14:49, aktualizacja: 26.07.2022 20:05

Początek nowego roku to dobry moment na podsumowanie poprzedniego i przypomnienie tekstów, które najchętniej czytaliście w 2013 r.

W zestawieniu dominują teksty odnoszące się do ważnych bieżących wydarzeń, takich jak powstanie serwisu notorycznie i z pełną premedytacją kradnącego cudze zdjęcia czy udostępnienie za darmo przez Adobe pakietu CS2. Nie zabrakło też ponadczasowych poradników i dwóch testów wiodących na rynku lustrzanek. Zwycięzca jest niezwykle zaskakujący, ale zobaczcie sami...

Dużą popularnością cieszyły się również poszczególne części cyklu galerii rozrywkowych Photoshopowe wpadki miesiąca, które jednak traktujemy z przymrużeniem oka i nie chcemy ich porównywać do poradników czy testów pisanych na poważnie. W zestawieniu uwzględniłem materiały, które powstały w 2013 r.

 1. Dziesięć najlepszych polskich internetowych magazynów o fotografii
Obraz

Oto 10 najlepszych polskich elektronicznych magazynów o fotografii, które każdy może pobrać za darmo. Potężna dawna świetnych zdjęć, wywiadów i felietonów.

 1. Zdjęcia pod światło? Żaden problem! [wideoporadnik]
Obraz
© © JK

Stara zasada fotografii mówi, żeby nie fotografować pod słońce. Jakub Kaźmierczyk pokazuje, jak nie bać się łamać zasad.

 1. Adobe Photoshop CC złamany przez piratów!
Obraz

Adobe nowym sposobem dystrybucji oprogramowania chciało skutecznie walczyć z piratami. Okazuje się, że wystarczył jeden dzień, żeby nowa aplikacja znalazła się na pirackich serwerach.

 1. Canon EOS 700D – pierwsze wrażenia
Canon EOS 700D tuż po premierze w Łodzi
Canon EOS 700D tuż po premierze w Łodzi© © JK

Canon EOS 700D zdaniem wielu różni się od swojego poprzednika tylko nową etykietką na obudowie i jest za to mocno krytykowany. Mimo to cieszy się sporą popularnością.

 1. Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik]
Obraz
© © Susan Weingartner / susanweingartner.com

Koty to jeden z najbardziej urokliwych tematów w fotografii, ale również jeden z trudniejszych. Olga Drenda zapytała kilku specjalistów o to, jak pracować z puchatym modelem, zrobić dobre zdjęcia i nie dostać przy tym kota…

 1. Szukam profesjonalnego fotografa do darmowej sesji, czyli polskie TFP
Obraz
© © JK

W lipcu Jakub Kaźmierczyk opisał popularny ostatnio skrót TFP, pojawiający się w wielu ogłoszeniach na forach branżowych czy portalach. Rozwinięcie skrótu to Time For Pictures/Photos. Oznacza to tyle, że modelka poświęca swój czas i otrzymuje za to odbitki. Z jego tekstu możecie się dowiedzieć, co dziś oznacza TFP.

 1. Nikon D7100 – nowa jakość średniej klasy [test]
Nikon D7100
Nikon D7100© © KB

W zestawieniu nie mogło zabraknąć testu jednej z najlepszych amatorskich lustrzanek cyfrowych na rynku - Nikona D7100. Materiał z czerwca 2013 r. wciąż cieszy się sporą popularnością. Szczególnie przed świętami w grudniu.

 1. Adobe Photoshop CS2 do pobrania legalnie za darmo!
Obraz

Jedną z głośniejszych historii 2013 r. było udostępnienie przez Adobe do pobrania za darmo pakietu CS2. Po tygodniu wyjaśniło się, że firma zaliczyła wpadkę, a programy wprawdzie są dostępne dla wszystkich, jednak zostały umieszczone na serwerach dla osób, które już je kiedyś kupiły, a nie dla wszystkich. Przynajmniej w teorii. Całą sprawę opisałem szczegółowo w drugim tekście.

 1. Canon EOS 6D – budżetowa pełna klatka sterowana przez Wi-Fi [test]
Canon EOS 6D
Canon EOS 6D© © KB

Najchętniej czytanym testem na Fotoblogii w 2013 r. był materiał opisujący pełnoklatkową lustrzankę Canon EOS 6D. To zarazem drugi tekst dotyczący Canona w tym zestawieniu.

 1. Zwycięzca konkursu National Geographic zdyskwalifikowany przez… torbę
Zdjęcie początkowo nagrodzone w kategorii “Miejsca” w konkursie NG 2012.
Zdjęcie początkowo nagrodzone w kategorii “Miejsca” w konkursie NG 2012.© © Harry Fisch

Oto krótka historia w stylu od bohatera do zera, w której w roli głównej występuje fotograf Harry Fisch oraz jego piękne, ale obrobione w niedozwolony sposób zdjęcie. A wszystko przez zwykłą torbę…

 1. Dziesięć najczęstszych błędów na zdjęciach z wakacji. Jak ich uniknąć?
Obraz
© © JK

Tuż przed wakacjami, w czerwcu, przygotowaliśmy dla Was serię poradników wakacyjnych. W pierwszym, najbardziej popularnym tekście Jakub Kaźmierczyk radził, jak uniknąć podstawowych błędów podczas wakacyjnego fotografowania. To zarazem cieszący się największym zainteresowaniem poradnik fotograficzny minionego roku i sygnał dla nas, że tego typu tekstów oczekujecie na Fotoblogii w 2014 r.

 1. Dziesięć aparatów fotograficznych, które zrobiły na mnie największe wrażenie w 2012 r.
Sony RX1
Sony RX1© © KB

Przez cały 2013 rok chętnie czytaliście tekst podsumowujący premiery ciekawych, innowacyjnych i przemyślanych aparatów fotograficznych z 2012 r. Przedstawiłem w nim dziesięć aparatów mijającego wtedy roku, które zrobiły na mnie największe wrażenie i które mogę polecić każdemu.

 1. Znalezione nie kradzione? Afera wokół serwisu ze „zdjęciami znalezionymi w Internecie”
Obraz
© © Lies Thru a Lens  / http://www.flickr.com/photos/danrocha/

Na podium znalazł się tekst Olgi Drendy opisujący historię pewnego przedsiębiorczego licealisty, który założył serwis internetowy oparty na dwóch bardzo popularnych w Internecie tematach: kobiety w bieliźnie i ciekawostki. Problem w tym, że chłopak publikował zdjęcia bez wiedzy i zgody ich autorów. Ten problem, jak widać, wywołał Wasze zainteresowanie.

 1. Timothy Archibald - kochający ojciec, który sfotografował autystycznego syna
Obraz
© © Timothy Archibald

Dawno żaden fotoreportaż nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak cykl pokazujący życie 5-letniego Elijah chorego na autyzm. Autorem zdjęć jest jego ojciec, świetny fotograf Timothy Archibald. Dawno też galeria fotografii prezentowanych na Fotoblogia.pl nie cieszyła się takim zainteresowaniem. O popularności tego niesamowitego fotoreportażu świadczy nie tylko to, że był chętnie odwiedzany przez naszych czytelników. Trafił również na pierwszą stronę na Wykopie i zdobył prawie 9 tys. lajków na Facebooku.

[h4]1. Diabeł tkwi w szczegółach. Historyczne zdjęcia, które kryją zaskakujące detale

Obraz
© Źródło: http://www.flickr.com/photos/erineko

Pora na zwycięzcę. Zupełnie niespodziewanie najchętniej czytanym tekstem na Fotoblogii w 2013 r. było zestawienie Olgi Drendy. Omówiła w nim stare historyczne zdjęcia, kryjące w sobie interesujące historie. Tekst został przez Was dodany na Wykop.pl, cieszył się też ogromną popularnością na innych stronach czy Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)