Capture One 10.1, czyli obsługa PSD i lepsze wsparcie dla matryc X-Trans

Capture One 10.1, czyli obsługa PSD i lepsze wsparcie dla matryc X‑Trans

Capture One 10.1, czyli obsługa PSD i lepsze wsparcie dla matryc X-Trans
Marcin Falana
05.05.2017 11:23, aktualizacja: 26.07.2022 18:31

Najnowszy Capture One 10.1 będzie obsługiwał format PSD i ma zapewniać lepszą obsługę dla matryc produkcji Fujifilm - X-Trans. Zobaczcie, jakie nowe opcje pojawiły się z ostatnią aktualizacją.

Najnowsze oprogramowanie do wywoływania RAW-ów i obróbki zdjęć Capture One doczekało się pierwszej, większej aktualizacji od wprowadzenia wersji Capture One Pro 10. Wprowadza ona kilka udogodnień, których domagali się użytkownicy.

Obraz

Pośród nich znajduje się lepsza obsługa plików RAW z matryc Fujifilm X-Trans, które mają trochę inne ułożenie filtra kolorów niż matryce bayerowskie. Capture One będzie także wspierał skompresowane RAW-y generowane przez aparaty Fujifilm.

Capture One Pro | What's New In 10.1

Poza tym Capture One 10.1 wprowadza obsługę plików PSD, łącznie z pracą na warstwach, które znamy z Photoshopa, więc w łatwy sposób można będzie używać Capture One jako uzupełnienia dla programu Adobe.

Obraz

W najnowszej wersji uproszczono także obsługę i wprowadzono wiele udogodnień jak np. łatwiejsza obsługa presetów, czy wygodniejsze cofanie i resetowanie zmian.

Obraz

Poprawiono również możliwości wyostrzenia, łącznie z korektą dyfrakcji, kontrolą efektu halo przy mocnym wyostrzaniu i innymi funkcjami. Najnowsza wersja wprowadza także łatwiejsze tagowanie zdjęć bez potrzeby wpisywania tekstu.

Obraz

Poza tym, najnowsza wersja będzie wspierać nowe aparaty, pełna lista jest dostępna na stronie PhaseOne:

Panasonic TZ85 ZS60 TZ80

Panasonic TZ100 ZS100 TZ101

Panasonic FZ2000/FZH1

Capture One pod względem wspierania nowych aparatów jest zawsze trochę w tyle za Adobe, a patrząc na listę powyżej, nietrudno zauważyć kilka aparatów, które są na rynku już dłuższy czas. Z drugiej strony jeżeli już nasze oprogramowanie wspiera nasz aparat to nie jest nam niezbędna najnowsza wersja. Kupując Capure One czy inny program do najnowszego aparatu, warto się upewnić, czy jest przez nie wspierany.

Obraz

Aktualizacja jest darmowa dla użytkowników wersji Capture One Pro 10. Cena dla nowych użytkowników to 279 euro, czyli około 1500 zł. Capture One jest też dostępny w wersji abonamentowej w cenie około 80 zł miesięcznie lub około 720 zł rocznie. Na próbę warto pobrać 30-dniową wersję darmową.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)