Chińska misja Shenzhou-13 już trwa. Zdjęcia pokazują ogromne starania Państwa Środka

Chińska misja Shenzhou-13 już trwa. Zdjęcia pokazują ogromne starania Państwa Środka

Misja Shenzhou-13
Misja Shenzhou-13
Źródło zdjęć: © VCG/VCG via Getty Images
Karolina Kowasz
16.10.2021 11:10, aktualizacja: 26.07.2022 14:20

Dzisiaj w nocy, 16 października, załogowy chiński statek kosmiczny Shenzhou-13 wystrzelił w kosmos. Jak donosi serwis CGTN, Chiny mają nadzieję, że staną się krajem z dużym doświadczeniem w misjach kosmicznych.

Aby osiągnąć ten cel, Chiny postawiły na rozległą ekspansję kosmosu. Misja Shenzhou-13, w których bierze trzech chińskich astronautów, zakłada ukończenie budowy chińskiej stacji kosmicznej. Ekipa, która już na nią dotarła, ma spędzić w kosmosie aż pół roku.

Rakieta załogowa

Sonda Shenzhou-13 została wystrzelona z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan dzisiaj w nocy, 16 października 2021 r. w Jiuquan w prowincji Gansu w Chinach. Na jej pokładzie znaleźli się astronauci Wang Yaping, Zhai Zhigang i Ye Guangfu. Obecnie Chiny nie konkurują z żadnym innym krajem w załogowej działalności kosmicznej. Ich misja kosmiczna ma cel wyłącznie propagandowy.

Astronaci wyruszający na misję kosmiczną
Astronaci wyruszający na misję kosmiczną© Wang Mingyan / Costfoto/Barcroft Media via Getty Images

Trzej astronauci pozostaną na stacji przez pół roku, czyli aż dwa razy dłużej niż osoby biorące udział w poprzednich misjach kosmicznych Chin. W przeciwieństwie do innych statków, Shenzhou-13 zadokuje w promieniowym porcie Tianhe, co również niesie ze sobą pewne wyzwania dla załogi. Po wejściu na stację załoga będzie testować system podtrzymywania życia na stacji.

Astronautka w kosmosie

Jednym z członków załogi misji Shenzhou-13 jest Wang Yaping, druga chińska astronautka. Zdaniem badazy, astronautki mają przewagę w niektórych zadaniach prowadzonych w misjach kosmicznych. Nie dziwi więc, że Chiny postawiły na mieszaną załogę wysłaną w kosmos. Problemy psychologiczne, według specjalistów, także można również łatwiej rozwiązać, jeżeli w zespole znajdują się zarówno astronauci płci męskiej, jak i żeńskiej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)