Photoshop z kołami kolorów. Poznaj wtyczkę Color Wheels

Photoshop z kołami kolorów. Poznaj wtyczkę Color Wheels

Photoshop z kołami kolorów. Poznaj wtyczkę Color Wheels
Anna Rymsza
30.07.2019 10:12, aktualizacja: 26.07.2022 15:42

Photoshop jest potężny, ale brakuje mu wygodnego narzędzia do pracy z barwami. Można korzystać z krzywych, ale koloryści i filmowcy wolą koła barw. Do Photoshopa wprowadza je wtyczka Color Wheels.

Koła barw pozwalają dopasować tonację obrazu oraz kolory szybciej i wygodniej niż ręczne przesuwanie krzywych, suwaka balansu kolorów, czy nakładanie na siebie kolejnych warstw modyfikujących. Ponadto ten interfejs jest bardziej intuicyjny i pozwala łatwo przewidzieć, jakie osiągniesz efekty.

Koła kolorów narzędzia są podstawą pracy w wielu edytorach wideo, w tym Adobe Premiere Pro i DaVinci Resolve. Przy obróbce zdjęć skorzystać z kół kolorów w Capture One Pro. W Photoshopie domyślnie ich nie ma. Trudno powiedzieć dlaczego, ale wtyczka Color Wheels załatwi sprawę.

Photoshop i Color Wheels w akcji

Wtyczka Color Wheels ma 2 tryby pracy i w każdym z nich daje do dyspozycji 3 koła kolorów. Mogą to być koła sterujące tonacją świateł, półtonów i cieni lub ustawień Gamma, Lift i Gain. Zmiana parametrów na kołach jest bezpośrednio tłumaczona na krzywe RGB w Photoshopie, dzięki czemu w czasie rzeczywistym możesz obserwować efekty pracy. Zmiany są zapisywane na osobnej warstwie, dzięki czemu można sterować też intensywnością efektów.

Photoshop Color Wheels!

Color Wheels ma też funkcję automatycznego dobierania barw harmonicznych dla wybranego koloru. Zaawansowani mogą tworzyć własne koła i przypisywać je do konkretnych punktów na krzywych.

Color Wheels to spory wydatek

Wtyczka Color Wheels została stworzona przez Retouching Toolkit i do jej uruchomienia jest potrzebny panel. Jego cena to 129 dolarów, czyli około 500 zł. Color Wheels można dokupić za 59 dolarów, czyli około 220 zł.

Jeśli jeszcze nie masz licencji na Retouching Toolkit, rozważ kupno któregoś z pakietów, które już zawierają Color Wheels. Za 199 dolarów możesz mieć pakiet z Color Wheels i nadchodzącą wtyczką do mapowania kolorów. Niestety producent nie udostępnia wersji próbnej.

Pełny cennik znajdziesz na stronie Retouching Toolkit. Licencja pozwala korzystać ze wtyczek na 3 komputerach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)