Poznajesz ich? Oto mniej znane wizerunki słynnych ludzi
Kojarzymy ich z telewizji, popkultury i historycznych zdjęć. Z czasem wyrobili swój charakterystyczny wizerunek, z którego stali się powszechnie znani. Jak to jednak bywa w życiu, wygląd ulega zmianom. Czy uda się wam rozpoznać słynne osoby na podstawie ich mniej znanych fotografii?
Spośród 46. prezydentów Stanów Zjednoczonych dziesięciu było znanych z noszenia zarostu w czasie sprawowania urzędu. Broda jednego z nich stała się niemal legendarna, jednak jeszcze jako kandydat miał gładko ogoloną twarz. Czy poznajecie mężczyznę na poniższej fotografii?
Odpowiedź: zdjęcie przedstawia 16. prezydenta USA Abrahama Lincolna w okresie kampanii wyborczej. Podobno do zapuszczenia słynnej brody namówiła go 11-letnia dziewczynka z miasta Westfield w stanie Nowy Jork. W liście do Lincolna stwierdziła, że kobiety uwielbiają zarost u mężczyzn i jeśli go zapuści, przekonają swoich mężów, by głosowali właśnie na niego.
Z zarostu – a konkretnie z charakterystycznych wąsów – słynął (i wciąż słynie) także jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Przeczesując sieć natrafiliśmy na fotografię, na której jest gładko ogolony. Przyjrzyjcie się uważnie temu zdjęciu. Wiecie, kogo przedstawia?
Odpowiedź: przed wami unikatowa fotografia Lecha Wałęsy ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.
Ze świata polityki przenosimy się na moment do świata popkultury. Czy jesteście w stanie odgadnąć, kim jest widoczna na zdjęciu dama? Podpowiemy, że zrobiła karierę jako gwiazda filmowa i piosenkarka.
Odpowiedź: to nastoletnia Norma Jeane Mortenson, znana później szerszej publiczności jako Marilyn Monroe.
A skoro jesteśmy już przy srebrnym ekranie - czy poznajecie tego dżentelmena?
Odpowiedź: tak wyglądał Charlie Chaplin bez charakterystycznego wąsika.
A czy zdołacie rozpoznać tego aktora? Podpowiedź: wykreował w filmach słynną postać, której znakiem rozpoznawczym był m.in. melonik.
Odpowiedź: to również Charlie Chaplin, ale już w podeszłym wieku (fotografia pochodzi z 1972 r.). Trzeba przyznać, że wciąż miał klasę i styl.
Czasem okoliczności sprawiają, że możemy zmienić się nie do poznania. Czy jesteście w stanie zgadnąć, kim jest mężczyzna siedzący na fotelu u fryzjera?
Odpowiedź: to amerykański piosenkarz Elvis Presley podczas wizyty u barbera US Army. Król rock and rolla wstąpił do wojska w 1958 r. Ze względu na swoją sławę mógł uniknąć służby, ale postanowił, że ją odbędzie.
Nie tylko brak zarostu, ale również bujna broda może utrudnić zidentyfikowanie znanej postaci. Czy zgadniecie, kim jest jegomość na poniższej fotografii? Podpowiedź: zwykle nosił tylko wąsy.
Odpowiedź: to marszałek Józef Piłsudski.
Kolejna postać może nie być kojarzona przez niektórych z nazwiska, ale zapewniamy, że znacie to, co stworzył ten mężczyzna. Podpowiemy, że jego produkty są dziś obecne na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Odpowiedź: zdjęcie przedstawia 34-letniego Harlanda Sandersa, założyciela sieci restauracji KFC. Jego najbardziej znany wizerunek znajduje się w logo firmy.
Tego piosenkarza znają wszyscy, chociaż nie w takiej odsłonie. Jesteście w stanie go zidentyfikować?
Odpowiedź: na tym zdjęciu z 1972 r. uwieczniono włoskiego śpiewaka operowego Luciano Pavarottiego.
Poniższa fotografia przedstawia wpływową polityk, która przez wiele lat pełniła ważną funkcję w jednym z europejskich państw. Czy zdołacie rozpoznać tę kobietę? Podpowiedź: z wykształcenia jest fizykiem i pochodzi z rodziny o częściowo polskich korzeniach.
Odpowiedź: to była kanclerz Niemiec Angela Merkel w 1995 r.
Wracając do tematu zarostu - rozpoznajecie młodzieńca z tego zdjęcia? Podpowiedź: na większości znanych fotografii występuje wyłącznie z wąsami.
Odpowiedź: to młody Józef Piłsudski.
Fryzura również może znacząco wpłynąć na wygląd. Czy wiece, kim był mężczyzna z tego zdjęcia? Podpowiemy, że słynął z wielkiej wyobraźni.
Odpowiedź: to brytyjski muzyk John Lennon.
Widoczny na zdjęciu mężczyzna z wąsami to znany aktor światowego formatu. Poznajcie?
Odpowiedź: to Jack Nicholson w 1971 r.
Tak w 1980 r. wyglądała jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek. Zdołacie ją rozpoznać?
Odpowiedź: to Caryn Elaine Johnson, znana jako Whoopi Goldberg.
Ten mężczyzna był niegdyś jednym ze światowych przywódców. Wiecie o kogo chodzi?
Odpowiedź: to były prezydent USA Donald Trump w 1964 r.
A czy poznacie tego historycznego męża stanu?
Odpowiedź: to były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill w 1904 r.
Dama widoczna na zdjęciu to jedna z najbardziej znanych kobiet na świecie. Podpowiedź: żyje do dziś i wciąż nie przeszła na emeryturę.
Odpowiedź: to brytyjska monarchini Elżbieta II w 1953 r.
Teraz coś z dziejów literatury. Jesteście w stanie rozpoznać widocznego na zdjęciu pisarza? Podpowiedź: żył w XIX wieku, a największą sławę przyniosły mu powieści historyczne i przygodowe.
Odpowiedź: to francuski pisarz Alexandre Dumas, autor "Hrabiego Monte Christo" i "Trzech muszkieterów". W kadrze uwiecznił go rodak Gaspard-Félix Tournachon, znany jako Nadar. Warto dodać, że wykonawca zdjęcia Dumasa był jednym z najważniejszych fotografów XIX w., a w swoim dorobku miał portrety wielu słynnych ludzi epoki.
Poniższy przykład pokazuje, że również kształt i długość zarostu może znacząco wpływać na wizerunek. Poznajecie tego mężczyznę?
Odpowiedź: to hiszpański malarz surrealistyczny Salvador Dali.
Ten mężczyzna to jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców na świecie, polityk i osobowość telewizyjna. Wiecie o kim mowa?
Odpowiedź: to Donald Trump w obiektywie Dona Hogana Charlesa, fotografa "The New York Timesa". Zdjęcie zostało wykonane 1 sierpnia 1980 r. Trump miał wówczas 34 lata.
Na poniższej fotografii uwieczniono jedną z najwybitniejszych Polek w wieku 24 lat. Jesteście w stanie ją rozpoznać?
Odpowiedź: to polska uczona i noblistka Maria Skłodowska-Curie.
Na koniec kolejna znana Polka. Mała podpowiedź: wolała Dickensa od Dostojewskiego.
Odpowiedź: na tym zdjęciu z 1965 r. została uwieczniona Wisława Szymborska.
Adam Gaafar, dziennikarz Fotoblogii