Presety do obróbki zdjęć. Czym są i jak ich używać?

Presety do obróbki zdjęć. Czym są i jak ich używać?

Presety do obróbki zdjęć. Czym są i jak ich używać?
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
Maciej Gruszczyński
20.11.2020 12:07, aktualizacja: 26.07.2022 14:39

Obecnie nowoczesne smartfony wyposażone są w bardzo dobrej jakości aparaty fotograficzne. Stworzono wiele aplikacji internetowych, za pomocą których w łatwy i szybki sposób można uzyskać jakość zdjęcia znacząco nieodbiegającą od tych wykonywanych w profesjonalnych studiach.

Czym są presety?

Osoby zajmujące się profesjonalną obróbką zdjęć wiedzą, czym są presety i potrafią wykorzystać je w praktyce. Dla początkujących fotografów ta nazwa nadal pozostaje zagadką, mimo że wielu z nas używa ich na co dzień. Presety to inaczej filtry, które nakłada się na zdjęcie w celu uzyskania określonego efektu. Szybki Internet mobilny jest niezbędny, aby działały bez zakłóceń. To z nich korzystają influencerzy, którzy promują np. marki odzieżowe lub kosmetyczne na swoich kontach na Instagramie oraz innych portalach społecznościowych. Rodzaj wykorzystanego presetu ma wpływ na nasycenie światłem zdjęcia, wyrazistość kolorów, dodawanie określonych odcieni i innych pożądanych efektów. Dzięki presetom zdjęcie nabiera niepowtarzalnego charakteru i jest po prostu atrakcyjniejsze dla odbiorcy. Fotografia wygląda na bardziej profesjonalną, a po takiej obróbce graficznej warto ją wydrukować i powiesić na ścianie.

Za pomocą presetów można rozjaśnić zdjęcie, które zostało wykonane w pochmurny dzień, wyostrzyć rozmazany obraz, a także nasycić wyblakłe kolory sukienek czy włosów. To idealne rozwiązanie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Z presetami każde zdjęcie może stać się małym dziełem sztuki. W sklepach internetowych znaleźć można zestawy presetów idealnych do zdjęć plenerowych, kulinarnych oraz modowych. Zostały one stworzone przez profesjonalnych fotografów z wieloletnim doświadczeniem.

Jak korzystać z presetów?

Większość osób korzysta z presetów w sposób bardzo intuicyjny. Wiele zależy jednak od tego, jakiego programu do obróbki zdjęć używa się na co dzień. W Internecie można znaleźć zestawy gotowych presetów – zarówno bezpłatne, jak i dostępne za dodatkową opłatą. Dopasowane są one do konkretnego systemu operacyjnego, w tym Android i iOS. Korzystanie z nich nie jest niczym trudnym. W większości programów do obróbki zdjęć opcje presetów wyświetlają się na dole pod fotografią. Kiedy wybieramy konkretny filtr, nakłada się on na obraz, a my uzyskujemy podgląd gotowego zdjęcia.

Dla kogo presety?

Korzystać z gotowych presetów może każdy. Są one szczególnie polecane osobom, które prowadzą konta na portalach społecznościowych, blogerom tworzącym treści kulinarne, modowe lub podróżnicze, a także profesjonalnym firmom, które chcą zaprezentować swoje produkty lub usługi za pomocą obrazów. Filtry na zdjęcia przydadzą się nawet do ulepszenia fotografii rodzinnych, np. z uroczystości takich jak urodziny, imieniny lub wesela. Dzięki presetom będą się znacznie lepiej prezentowały w albumie lub ramce powieszonej w salonie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)