Adobe Lightroom CC z funkcją edycji wideo

Adobe Lightroom CC z funkcją edycji wideo

Adobe Lightroom CC z funkcją edycji wideo
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
29.06.2022 10:46, aktualizacja: 26.07.2022 13:15

Adobe Lightroom to jeden z najbardziej znanych programów do obróbki grafiki. W nowej wersji programu użytkownicy zyskają możliwość dokonywania edycji plików wideo. Tej funkcji nie otrzyma natomiast Lightroom Classic. Wiele wskazuje na to, że może to być zmierzch starej wersji programu Adobe.

Adobe Lightroom - 15 lat na rynku

Adobe Lightroom umożliwia obróbkę plików graficznych od 15 lat. Jest to jeden z najbardziej znanych programów do cyfrowej edycji zdjęć. Korzystają z niego nie tylko profesjonaliści, ale i amatorzy, którzy robią zdjęcia wysokiej jakości aparatami dla własnej przyjemności. Desktopowy program do obróbki zdjęć w formacie RAW wśród amatorów jest niekiedy mniej doceniany niż Photoshop, jednak Lightroom umożliwia uzyskanie profesjonalnego efektu w przypadku każdego zdjęcia.

Adobe Lightroom jest ceniony od wielu lat ze względu na przejrzysty interfejs i liczne możliwości obróbki zdjęć. Kilka zmian za pomocą suwaczków sprawia, że zbyt ciemne zdjęcie ma idealne kolory. Podobnie dzieje się w przypadku problemów z balansem bieli i głębią czerni.

Jakie zmiany wprowadzono w Adobe Lightroom CC?

Nowy Adobe Lightroom po raz pierwszy w historii ma interfejs w całości wykonany w języku polskim. Jest to spore ułatwienie dla nowych użytkowników, którzy nie znają języka angielskiego. Użytkownicy, którzy korzystają z programu od lat, nawet bez podpisów są w stanie prawidłowo wykonać wszystkie czynności w programie. Sporym udogodnieniem jest również automatyczne kopiowanie masek pomiędzy zdjęciami. Wykonuje się je na bazie sztucznej inteligencji. Maska nieba lub obiektu powstaje bezbłędnie. Dzięki temu wykonanie reszty elementów w edytowanej fotografii jest szybsze i łatwiejsze. Maski będą przenoszone automatycznie do kolejnych zdjęć, co niweluje konieczność ponownego przeliczania krawędzi i wykonywania masek ręcznie.

Więcej o programach do obróbki zdjęć dowiesz się z serwisu technologicznego https://nano.komputronik.pl/

Edycja filmów w Lightroom CC

Funkcja edytowania plików w Lightroom Classic nie będzie dostępna. Użytkownik może importować filmy i wyeksportować je do innego formatu. Edycja filmów będzie możliwa wyłącznie w programie Lightroom CC. Modyfikacji będą podlegać przede wszystkim kolory na nagraniu. Montaż filmu wciąż będzie niedostępny. Suwaczki służące do obróbki zdjęć umożliwią poprawienie jakości obrazu w filmie w szybki i prosty sposób. Co ważne, użytkownik będzie mógł kopiować ustawienia pomiędzy filmami, by efektywniej obrabiać kolejne pliki filmowe.

Czy warto skorzystać z nowej wersji Lightroom CC?

Nowy Adobe Lightroom CC ułatwia obróbkę zdjęć, jednak jego użytkownicy obawiają się, że program z funkcją obróbki wideo stanie się ciężkim, wymagającym programem. W takim przypadku trudno jest z niego korzystać, by przygotować plik spełniający oczekiwania użytkownika bez nadmiernego obciążania komputera. Dodatkowo użytkownicy starszych komputerów mogą słusznie obawiać się, że ich karta graficzna nie poradzi sobie z wymagającą aplikacją.

Po nową wersję Lightroom CC powinni sięgnąć użytkownicy, którzy chcą tworzyć pliki wideo i łączyć je z pasją do fotografii. Starsza wersja Lightroom Classic nie daje szansy na modyfikację plików z filmami, jednak gwarantuje stabilność działania. Trudno jednak nie zauważyć, że brak rozbudowy funkcjonalności programu może oznaczać chęć jego rychłego wygaszenia przez Adobe.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)