Jak wybrać aparat fotograficzny?

Jak wybrać aparat fotograficzny?

Jak wybrać aparat fotograficzny?
Marcin Falana
20.07.2016 05:59, aktualizacja: 21.07.2016 00:05

Wybór aparatu fotograficznego to niełatwe zadanie, szczególnie teraz, kiedy na rynku jest tak szeroka oferta. Podpowiadamy, jaki rodzaj aparatu wybrać, kierując się kilkoma kryteriami, jak: gabaryty, jakość zdjęć i funkcjonalność.

Wielkość aparatu

Pierwsze, poza oczywiście budżetem, co musimy wziąć pod uwagę, to wielkość aparatu. Na rynku znajdziemy właściwie wszystko - od super kieszonkowych fotograficznych smartfonów do cyfrowego średniego formatu, więc jest w czym wybierać. Większość użytkowników waha się między zaawansowanym kompaktem, bezlusterkowcem i lustrzanką.

Canon G7X Mark II
Canon G7X Mark II© © MF

Aparaty kompaktowe sprawdzą się w codziennym fotografowaniu raczej statycznych obiektów. Całkiem dobrze większość z nich radzi sobie też z filmowaniem. Oczywiście kompakt kompaktowi nierówny.

W tej kategorii znajdują się aparaty od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niektóre typy superzoom mają duży zakres ogniskowych, inne oferują krótszą ogniskową albo obiektyw stałoogniskowy i większą matrycę.

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2© © MF

Kolejną kategorią są bezlusterkowce, które w większości oferują większe matryce od kompaktów i mają wymienne obiektywy. Najkrócej mówiąc i w dużym uproszczeniu, są to lustrzanki bez lustra. Oferują lepszą jakość zdjęć, niż większość kompaktów, porównywalną z lustrzankami i bardziej zaawansowaną funkcjonalność.

Canon ESO M10
Canon ESO M10© © MF

Większość producentów ma swoje systemy bezlusterkowców z matrycami w różnych rozmiarach: między innymi Mikro Cztery Trzecie, APS-C, FF. Są to bardzo dobre aparaty dla amatorów, chociaż niektóre modele mają już profesjonalne aspiracje. Jeżeli lustrzanka to trochę za dużo noszenia, to bezlusterkowiec będzie w sam raz.

Ostatnią, bardzo popularną grupą aparatów są lustrzanki dostępne w wielu wariantach, od totalnie amatorskich do bardzo wyspecjalizowanych i profesjonalnych. Jeżeli nie przeszkadzają nam gabaryty, to są to aparaty do wszystkiego, które oferują bardzo dobrą jakość zdjęć. Ich wadą w porównaniu z bezlusterkowcami jest wolna praca autofokusu w trybie live view no i gabaryty korpusu, bo wielkość obiektywów zależy głównie od wielkości matrycy, do jakiej są dedykowane. Lustrzanki sprawdzą się właściwie w każdym rodzaju fotografii, a bezlusterkowce przewyższają pod względem szybkości autofokusu, chociaż powoli ta przewaga maleje. Jednak nie przypadkiem do fotografii sportowej, dzikiej natury czy reportażowej najczęściej używane są lustrzanki.

Canon EOS 1300D
Canon EOS 1300D© © MF

Jakość zdjęć

Drugim parametrem, który dla wielu może być pierwszym, jest jakość zdjęć. Tu najlepszym wykładnikiem jest wielkość matrycy, im większa tym powinniśmy otrzymać lepsze zdjęcia. Większa matryca oferuje większe piksele, dzięki czemu daje mniejsze szumy, większą dynamikę i tonalność obrazu. Nie bez znaczenia jest też obiektyw, który jeżeli jest słaby, będzie dawał nieostry obraz z wieloma wadami optycznymi. Najłatwiej jest pooglądać testy aparatów, które nas interesują, ściągnąć z nich zdjęcia i zobaczyć czy są satysfakcjonujące pod względem jakości obrazu.

Funkcjonalność

Trzeba znaleźć kompromis miedzy gabarytami, jakością zdjęć i osiągami aparatu. Aparat musi być na tyle mały, żeby chciało się nam go zabierać na dłuższe wyprawy, z których są najciekawsze zdjęcia, a nie był obciążeniem dla kręgosłupa. Jednocześnie musi dawać satysfakcjonujące zdjęcia. Sam na co dzień wybrałbym kompakt z większa matrycą w stylu Fujifilm X70 albo Leikę Q, albo bezlusterkowiec Mikro Cztery Trzecie, lub Fujifilm X. Natomiast do pracy wybrałbym poręczną pełnoklatkową lustrzankę, taką jak Nikon D750 albo Canon ESO 5D Mark III. Dla mnie priorytetem jest jakość zdjęć, autofokus i na trzecim miejscu gabaryty. Co Wy byście wybrali?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)