Jaki program zamiast Photoshopa? Sensowne alternatywy w 2021 roku
Adobe Photoshop to oprogramowanie do edycji grafiki, które jest jednym z podstawowych narzędzi pracy wielu fotografów. W 2021 roku jest jednak wiele rozwiązań, które z powodzeniem mogą go zastąpić. Jeśli się zastanawiacie, jaki program wybrać zamiast Photoshopa, oto nasza selekcja.
Zbliża się sezon urlopowy, więc dobrze będzie mieć, czym obrobić zdjęcia z wakacji. W związku z tym, że znoszone są kolejne obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, myśl o podróżach nie jest tak odległa. Mimo tego, że dla wielu fotografów oczywistym wyborem jest Adobe Photoshop oraz Adobe Lightroom, warto pamiętać, że rynek narzędzi do postprodukcji jest znacznie szerszy.
Dlaczego Adobe Photoshop jest najbardziej popularny?
Adobe Photoshop jest programem do edycji grafiki rastrowej, w tym zdjęć, który jest na rynku od ponad 30 lat. Nic dziwnego, że przez to stał się jednym z najważniejszych narzędzi dla fotografów i grafików. Mimo tego, współcześnie ma całkiem sporą konkurencję – nawet wśród darmowych programów.
Ostatnie aktualizacja Photoshopa przyniosły narzędzia pokazujące nowy kierunek rozwoju sztuki obrazowania świata – fotografię obliczeniową. Dotychczas znaliśmy ją w głównej mierze ze smartfonów, ale zaczyna się to zmieniać. W pierwszej kolejności mowa o algorytmie powiększania Super Resolution, który potrafi zwiększyć rozdzielczość obrazu nawet 4-krotnie bez pogarszania jego jakości. Drugim interesującym narzędziem jest tryb portretowy będący w fazie beta testów. W przyszłości połączenie tych 2 funkcji może nieźle namieszać w świecie fotografii.
Oprócz znanych zalet Photoshopa, ma on swoje wady. Według wielu użytkowników jedną z nich jest tryb płatności abonamentowej. Kiedyś wystarczyło raz zapłacić, by móc użytkować program wieczyście – teraz każdy, kto chce korzystać z Photoshopa, musi płacić miesięczny abonament. Opcja dla fotografów zawierająca również licencję na Lightrooma to koszt około 40 złotych na miesiąc.
Ogólnie o alternatywach dla Photoshopa pisaliśmy jakiś czas temu. Pojawiły się również programy, którymi z powodzeniem możecie zastąpić Lightrooma. Dzisiaj skoncentrujemy się na najlepszych zamiennikach Photoshopa w 2021 roku.
GIMP - Najlepszy bezpłatny zamiennik
GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, to bezpłatny edytor grafiki rastrowej, który potrafi naprawdę sporo. Nie mówimy tu tylko o możliwości podstawowych korekt w zakresie ekspozycji czy kontrastu, ale o zaawansowanych operacjach retuszu skóry, korektach lokalnych, a nawet pracy na warstwach. GIMPa można śmiało nazwać "darmowym Photoshopem".
Największą zaletą tego oprogramowania jest to, że stale rozwija je społeczność, ponieważ jest to dystrybucja open source’owa. GIMP działa na Windowsie, Linuxie i komputerach Apple. Jeśli nie zamierzacie płacić za Photoshopa, koniecznie sprawdźcie tę propozycję.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej GIMPa.
Affinity Photo
Affinity Photo to program, który obecnie jest poważnym konkurentem dla Adobe Photoshop. Znalazło się w nim wiele zaawansowanych narzędzi, różne pędzle do wyboru, możliwość obróbki plików RAW i inne.
Ważne jest jeszcze coś innego. W rodzinie programów Affinity znajdziemy programy Designer oraz Publisher, które są odpowiednikami Illustratora oraz InDesigna opracowanych przez Adobe. Wszystkie programy doskonale współpracują ze sobą, a wisienką na torcie jest cena.
Wieczysta licencja na użytkowanie Affinity Photo kosztuje 199,99 złotych w dystrybucji komputerowej (Windows oraz macOS), natomiast wersja na iPada to koszt zaledwie 47,99 złotych.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Affinity.
Luminar AI
Producent programu Luminar AI, firma Skylum, jest jednym z pionierów retuszu opartego na algorytmach sztucznej inteligencji. Sprawia to, że Luminar może okazać się doskonałym narzędziem dla osób, które nie chcą spędzać długich godzin nad obróbką zdjęć. Oczywiście możliwe są ręczne korekty, ale przy tak potężnym narzędziu pytanie brzmi czy jest sens.
Luminar AI umożliwia automatyczny retusz portretów – w tym skóry, oczu czy włosów. Jeśli zależy wam na pięknych zdjęciach krajobrazowych, nic prostszego. Program jest wyposażony w algorytmy Si będące w stanie wyciągnąć (AI Augmented Sky) czy nawet podmienić niebo na inne (AI Sky Replacement).
Zaletą programu Luminar AI są liczne promocje ze strony producenta. Co chwilę można go kupić w okazyjnej cenie wraz z innymi produktami Skylum. Wieczysta licencja na Widnowsa lub macOS-a wraz z dodatkami kosztuje 79 euro, czyli ok. 355 złotych.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Skylum.
Snapseed - Najlepsze oprogramowanie mobilne
O zaletach Snapseeda wspominaliśmy wielokrotnie. Ten rozbudowany edytor grafiki dostępny jest zarówno na iOS jak i na Androida. Program jest bezpłatny, a za jego rozwój odpowiada Google. Korzystanie z niego nie wymaga zakładania żadnego konta – po prostu instalujecie i cieszycie się wieloma funkcjami.
W przeciwieństwie do wielu aplikacji mobilnych, Snapseed nie bazuje jedynie na filtrach, chociaż gotowe presety również są dostępne. Miłośnicy szybkiego obrabiania zdjęć w biegu, znajdą tu wiele przydatnych narzędzi. Wśród tych zaawansowanych są m.in.: krzywe, usuwanie niedoskonałości, lokalne rozjaśnianie i przyciemnianie (dodge and burn).
Podczas wyboru aplikacji fotograficznej, warto zwrócić uwagę na dane, które takowej udostępniamy. Spis tych, które chcą o nas wiedzieć jak najwięcej, zaprezentowaliśmy w osobnym artykule.