Bezlusterkowce Canon. Najlepsze aparaty bezlusterkowe japońskiego producenta

Bezlusterkowce Canon. Najlepsze aparaty bezlusterkowe japońskiego producenta

Bezlusterkowiec Canon EOS R3
Bezlusterkowiec Canon EOS R3
Źródło zdjęć: © © Canon
Marcin Hołowacz
15.03.2022 10:20, aktualizacja: 26.07.2022 13:40

Canon ma rozbudowaną ofertę bezlusterkowców, na których firma stale się koncentruje. Do niedawna Canon był jednym z kluczowych graczy na rynku lustrzanek cyfrowych, ale czasy się zmieniły, bo kolejna flagowa lustrzanka już nie trafi na rynek. Nastała era bezlusterkowców.

Bezlusterkowce wypierają lustrzanki cyfrowe z rynku sprzętu fotograficznego. Bezlusterkowce w swojej konstrukcji nie mają komory lustra ani układu pryzmatu pentagonalnego, zaś obraz z obiektywu trafia bezpośrednio na matrycę światłoczułą, a następnie może zostać wyświetlony w wizjerze elektronicznym (EVF) lub ekranie LCD.

Wiele osób docenia bezlusterkowce m.in. za ich cichą pracę, niższą wagę oraz ulepszone funkcje wykrywania i śledzenia obiektów. Zachęcamy do przyjrzenia się kilku modelom aparatów bezlusterkowych firmy Canon.

Bezlusterkowiec Canon EOS R3 to aparat szybki jak błyskawica

Canon EOS R3 jest pełnoklatkowym bezlusterkowcem stworzonym z myślą o zawodowych fotografach, szczególnie tych ze świata wydarzeń sportowych. Aparat ma 24,1-megapikselową matrycę typu stacked CMOS z tylnym podświetleniem (BSI). Matryca jest stabilizowana w 5 osiach do 8 stopni EV. Zastosowany procesor to DIGIC X.

Bezlusterkowiec Canon EOS R3
Bezlusterkowiec Canon EOS R3© © Canon

Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 30 kl./s z pełną automatyką ekspozycji i autofokusem. Ponadto układ AF ustawi prędkość w 0,03 s. System ustawiania ostrości wykorzystuje ulepszone algorytmy sztucznej inteligencji i technologię Dual Pixel CMOS AF II, co umożliwia wyjątkowo sprawne śledzenie oczu u zwierząt i ludzi. Jest też nowy tryb autofokusa, pozwalający śledzić m.in. samochody wyścigowe. Jest też sterowany wzrokiem AF, dzięki czemu punkty ostrości lub określone obiekty można wyznaczać wzrokiem.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

Cała konstrukcja sprawia wrażenie solidnej. Canon EOS R3 ma także wielofunkcyjną stopkę, pozwalającą na podłączanie różnych akcesoriów. Warto wspomnieć o dotykowym tylnym ekranie LCD, który jest w pełni obracany i charakteryzuje się rozdzielczością 4,1 mln punktów. Bezlusterkowiec pozwala nagrywać filmy w 6K/60p RAW, można zdecydować się także na 4K w 120 kl./s.

Bezlusterkowiec Canon EOS R5 to po prostu korpus dla profesjonalistów

Canon EOS R5 otrzymał pełnoklatkową matrycę CMOS, która może rejestrować zdjęcia o rozdzielczości 45 Mpix. Warto wspomnieć, że 5-osiowy system wewnętrznej stabilizacji matrycy (IBIS) ma możliwość współpracowania z systemem stabilizacji w obiektywie. W efekcie obraz będzie stabilizowany nawet do 8 stopni EV.

Bezlusterkowiec Canon EOS R5
Bezlusterkowiec Canon EOS R5© © Canon

Bezlusterkowiec otrzymał procesor przetwarzania obrazu DIGIC X. Za ostrość odpowiada system Dual Pixel CMOS AF II. Aparat ma zaawansowane AF ze śledzeniem nie tylko ludzi, ale też zwierząt i pojazdów, w tym samochodów wyścigowych oraz motocykli. Canon EOS R5 pozwala nagrywać 12-bitowe filmy w formacie 8K RAW, a także filmy o rozdzielczości 4K 120 kl./s bez przycięcia kadru.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

Obracany, dotykowy ekran LCD ma rozdzielczość ok. 2,1 mln punktów. Elektroniczny wizjer o rozdzielczości 5,7 Mpix ma dobre odwzorowanie kolorów i ma odświeżanie na poziomie 120 kl./s. Wygoda pracy jest zapewniona przez korpus z ergonomicznym uchwytem, a sama konstrukcja cechuje się odpornością na trudne warunki pogodowe.

Bezlusterkowiec Canon EOS R6 to sprzęt uniwersalny

Canon EOS R6 ma pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 20 Mpix. Procesor DIGIC X wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do zaawansowanego śledzenia obiektów, co przekłada się na skuteczne rozpoznawanie twarzy i oczu. Można korzystać również z identyfikacji takich zwierząt jak ptaki, psy i koty. Praca autofokusa Dual Pixel AF II jest na wysokim poziomie.

Bezlusterkowiec Canon EOS R6
Bezlusterkowiec Canon EOS R6© © Canon

Pięcioosiowy system stabilizacji wraz z kompatybilnymi obiektywami może dać ochronę do 8 stopni EV. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 12 kl./s, a z elektroniczną migawką 20 kl./s. Jest możliwość nagrywania 10-bitowych filmów 4K do 60 kl./s oraz Full HD 120 kl./s. Nie zabrakło opcji Canon Log i HDR PQ, ułatwiających nagrywanie obrazu z większym zakresem dynamiki tonalnej.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

Korpus jest uszczelniony, a bezlusterkowiec dobrze leży w dłoniach i pozwala na pewny chwyt. W porównaniu z modelem Canon EOS R5 tutaj elektroniczny wizjer (EVF) zamiast rozdzielczości 5,7 Mpix, ma rozdzielczość 3,6 mln punktów z odświeżaniem na poziomie 120 kl./s, co jak na tańszy model jest dość imponujące. Jeżeli natomiast chodzi o 3-calowy ekran LCD to jest obracany i dotykowy.

Bezlusterkowiec Canon EOS RP jest przykładem dobrego budżetowego aparatu

Canon EOS RP to bezlusterkowiec mający na celu połączenie przystępnej ceny z zadowalającymi osiągami. Przy okazji może zachęcać również swoimi niewielkimi gabarytami. Aparat został wyposażony w 26-megapikselową pełnoklatkową matrycę CMOS. Praca urządzenia jest wspierana przez procesor DIGIC 8. Warto wspomnieć jeszcze o technologii DLO, czyli cyfrowym optymalizatorze obiektywu, co pozwala m.in. na korygowanie artefaktów.

Bezlusterkowiec Canon EOS RP
Bezlusterkowiec Canon EOS RP© © Canon

AF działa w oparciu o technologię Dual Pixel i jest 4779 punktów AF do wyboru. Autofokus charakteryzuje się czułością do -5 EV. Za eliminację drgań odpowiada 5-osiowa stabilizacja i technologia Dual Sensing IS. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi zaledwie 5 kl./s. Możliwe jest nagrywanie filmów 4K 25 kl./s lub Full HD 60 kl./s. Funkcja Movie Digital IS zapewni stabilniejszy obraz.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

Odchylany i obracany o 180 stopni dotykowy ekran LCD o przekątnej 3 cali charakteryzuje się rozdzielczością 1,04 mln punktów. Wizjer elektroniczny ma przekątną 0,39 cala i rozdzielczości 2,36 mln punktów i powiększeniu 0,7 x. Podsumowując, w swojej klasie cenowej Canon EOS RP jest ciekawą propozycją.

Na koniec przypominamy, że na Fotoblogii omówiliśmy też bezlusterkowce Sony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)