Papier do drukarki do drukowania zdjęć w domu

Papier do drukarki do drukowania zdjęć w domu

Papier do drukarki do drukowania zdjęć w domu
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
09.09.2021 13:21, aktualizacja: 06.03.2024 22:30

W dzisiejszych czasach nie musimy wychodzić z domu do studia fotograficznego ani nawet zlecać przez Internet usługi wywołania zdjęć, aby cieszyć się pięknymi odbitkami stworzonymi samodzielnie przy pomocy dedykowanej drukarki. Efekt końcowy takich pamiątek uzależniony będzie jednak od dwóch czynników: rodzaju i jakości posiadanego urządzenia oraz doboru odpowiedniego papieru. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając materiał, na którym wydrukujemy zdjęcia?

Papier dobieramy do rodzaju drukarki

Na rynku dostępne są drukarki atramentowe, laserowe i termosublimacyjne. Rodzaj posiadanego urządzenia ogranicza nasz wybór dedykowanego im papieru fotograficznego. Jeśli dopiero zamierzamy zakupić drukarkę, to warto wiedzieć, że najlepszą jakość zaoferuje model termosublimacyjny. Nieco gorsze, ale porównywalnie dobre efekty dają drukarki atramentowe. Przeznaczony do nich papier fotograficzny stworzony został tak, aby nie dopuszczać do rozmazywania się atramentu. Najmniejszą popularnością wśród osób wywołujących zdjęcia w domu cieszą się drukarki laserowe, ponieważ słabo odwzorowują kolory fotografii na papierze.

Czy papier fotograficzny w ogóle jest konieczny?

Oczywiście, każdy ma prawo drukować swoje zdjęcia na zwykłym papierze. Efekt końcowy takiego procesu nie będzie jednak szczególnie zadowalający ani trwały. Papier fotograficzny ma bowiem zupełnie inną jakość niż papier tradycyjny. Podstawowa różnica dotyczy jego parametrów, czyli gramatury, gęstości i struktury. Papier do drukowania zdjęć zbudowany jest z trzech warstw, czyli warstwy spodniej, warstwy podkładu i warstwy obrazu. Dzięki temu pozwala wywoływać fotografie w sposób niemal profesjonalny nawet w warunkach domowych. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, papier do drukarki warto dobierać według zaleceń producenta danego modelu. Lepiej nie patrzeć w tym przypadku na cenę, lecz na jakość - zwłaszcza, jeśli wydruk ma być pamiątką na lata.

Obraz
© Materiał Partnera

Najważniejsze parametry papieru fotograficznego

Idealny papier do wydruku zdjęć powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Warto zwrócić więc uwagę na takie cechy produktu, jak:

  • gramatura określająca sztywność i wytrzymałość zdjęcia, najlepiej powyżej 200 g/m2,format, czyli wielkość, najczęściej A3, A4, a także 10x15 cm,
  • gradacja, czyli kontrast: jednogradacyjny papier ma kontrast ustalony fabrycznie, a zmiennogradacyjny pozwala ustalić kontrast samodzielnie,
  • rodzaj powłoki, czyli stopień połysku: matowy, błyszczący, jedwabisty, półmatowy, perłowy, satynowy czy półbłyszczący,
  • odczyn pH decydujący o trwałości papieru, a zarazem wydrukowanego zdjęcia, najlepiej bezkwasowy.

Wybierając wielkość oraz gramaturę papieru fotograficznego, należy upewnić się, czy posiadana drukarka dopuszcza możliwość użycia konkretnego wariantu. W przypadku wykończenia powłoki, wszystko zależy od oczekiwanego efektu końcowego. Papier fotograficzny może różnić się także gładkością, jasnością czy rozdzielczością, jednak są to parametry, które nie wpływają znacząco na jakość wydrukowanego zdjęcia. Do wyboru mamy także wyjątkowe warianty papieru do wydruku zdjęć, na przykład papier samoprzylepny, który bardzo ułatwi komponowanie domowych albumów pamiątkowych.

Wybór idealnego papieru do zdjęć ma więc równie duży wpływ na wygląd gotowej fotografii, co samo urządzenie umożliwiające samodzielne wywołanie zdjęć w domu. Jeśli fotki przeznaczone są do jednokrotnego użytku, nie warto za nie przepłacać, jednak w przypadku chęci stworzenia trwałej i efektownej pamiątki lepiej postawić na produkt z wyższej półki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)