Tygodnik Fotoblogia 01

Tygodnik Fotoblogia 01
Kepifil

13.07.2008 16:13, aktual.: 02.08.2022 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tygodniku fotoblogia będziemy prezentować wam migawkowy skrót wydarzeń z ubiegłego tygodnia. Nierzadko taki skrót będzie okraszony naszym komentarzem czy interpretacją zaistniałych faktów. Mamy nadzieję, że będzie on ratunkiem dla osób, które nie mają czasu aby codziennie śledzić doniesienia ze świata fotografii na fotoblogii, a te osobom które zaglądają tutaj częściej będą miały niebywałą okazję przypomnieć sobie co przyniósł mijający tydzień.

Najważniejszym wydarzeniem w fotograficznym świecie moim zdaniem jest informacja o tym, że dwa największe serwisy w swojej dziedzinie, czyli Flickr (internetowy album) oraz Getty Images (agencja mickrostock) nawiązały współpracę, mającą na celu stworzyć platformę za pośrednictwem której użytkownicy Flickra będą mogli sprzedawać zdjęcia w tej właśnie agencji. Nie ujawniono szczegółów kiedy platforma będzie dostępna, jednak wg. zapewnień zespołu Flickra, na pewno będzie dostępna ?wkrótce?, co przez wiele osób odczytywane jako nie później niż do końca roku.

Ten ruch to duży krok do przodu, a reszta serwisów pozwalających dzielić się zdjęciami z innymi użytkownikami Internetu zostaje w tyle. Również polskie portale nie stoją w miejscu i wprowadzają nowe usługi, tak jak onet, który wprowadził Foto Albumy, które można integrować z innymi usługami w tym serwisie jak Republika www czy blogi, co może stanowić doskonały sposób na swoje portfolio.

Co do tego ostatniego w cyklu www sieci opisaliśmy portfolio i blog Krystiana Bielatowicza, i przedstawiliśmy zarys sylwetki Annie Leibovitz. Jednym z ważniejszych wydarzeń, było również poinformowanie przez Agencje Magnum o trzech nowych osobach, które dołączyły w szeregii agencji i dwóch oficjalnie nominowanych do wstąpienia. Wiele osób odczytuje te decyzje jako przyszły kierunek fotografii, w który może pójść agencja, a wiadomo, że ta frupa miała bardzo duży wpływ na fotografie prasową w XX wieku, i zapewne będzie miał również w XXI.

Nieciekawy incydent przytrafił się fotografowi Paulowi Henri Cashierowi, fotografującemu formułę 1. Fotograf według Kimiego Raikonena podszedł do niego za blisko i zdeptał jego rzeczy, w efekcie czego kierowca popchnął fotografa, który przewrócił się na ziemię. Ja wiem, że Robert Capa mówił, że jeśli nie zrobiłeś dobrej fotografii to nie byłeś dostatecznie blisko, ale dziś gdy mamy do dyspozycji telezoomy możemy być bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, nie przeszkadzając zawodnikom przed startem do zawodów. Jestem ciekaw co sądzicie na ten temat, szkoda że dyskusji na ten temat nie znalazłem na żadnym forum fotograficznym, np. na opisywanym ostatnio przez nas canon-board.info

Za to znalazłem inną informację, Canon i Transeo Media stworzą oprogramowanie dla klientów drukarni ułatwiającą im tworzenie albumów internetowych metodą przeciągnij i upuść. Oprogramowanie ma zdecydowanie uprościć tworzenie drukowanych albumów, albumów efekt pracy będzie zapisywany w formacie PDF, który za pośrednictwem Internetu trafi bezpośrednio do drukarni. Z własnych doświadczeń wiem, że drukarnie oferują tańsze albumy niż fotolaby, co wielu fotografom nie znającym dobrze photoshopa (w tym mnie), pozwoli na pokuszenie się o własny drukowany album.

Z kolei muzeum w Brooklynie przeprowadziło ciekawy eksperyment pozwalając internatom być kustoszami w muzeum - nie powiem wyniki eksperymentu są bardzo ciekawe.

Mijający tydzień nie przyniósł wiele nowości sprzętowych, za to dwie spektakularne: Kodak wyprodukował matrycę CCD z mniejszym pikselem, który jest o wiele lepszy niż jego większy odpowiednik, a Hasselbad zaprezentował średnioformatowy aparat z 50 megapikselową matrycą. Natomiast producenci cyfrowych aparatów kompaktowych stawiają na standard HD, a wśród nich są Samsung i Kodak. Jeśli chcecie możecie również zobaczyć jak szybka jest ostatnia nowość Nikona, model D700.

Dla osób, które pracują w warunkach warunkach których fotograf powinien być nawet nie tyle zauważalny co niesłyszalny jest Camera Muzzle. Natomiast jeśli chcesz zrobić zupełnie niekonwencjonalne zdjęcia sprawdź projekt aparatu wyrzucanego w powietrze o nazwie Flee. Z innej perspektywy zobaczycie też świat na zdjęciach z aparatu waszego zwierzaka, choć nie wiem co na to towarzystwo ochrony zwierząt, być może uznają to za inwigilowanie naszych czworonożnych (nie tylko?) pociech. Warto zaznaczyć również, że karta pamięci Memory Stick Micro (M2) jest teraz dostępna o pojemności 8 GB.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)