Bezlusterkowce Nikon. Czy Nikon Z9 faktycznie jest królem? Sprawdź to z nami

Bezlusterkowce Nikon. Czy Nikon Z9 faktycznie jest królem? Sprawdź to z nami

Bezlusterkowiec Nikon Z9
Bezlusterkowiec Nikon Z9
Źródło zdjęć: © © Nikon
Marcin Hołowacz
21.03.2022 11:41, aktualizacja: 26.07.2022 13:40

Firma Nikon dostarcza na rynek zaawansowane produkty fotograficzne, jest ceniona na całym świecie i ma wiele do zaoferowania pod kątem bezlusterkowców – w dzisiejszych czasach nabiera to na znaczeniu, bo nastała era bezlusterkowców. Nikon ma w swoim asortymencie nie tylko sprzęt dla profesjonalistów, ale również dla hobbystów, amatorów fotografii.

Bezlusterkowce nie mają klasycznego wizjera optycznego, są aparatami cyfrowymi z wymienną optyką, pozbawionymi komory lustra i układu pryzmatu pentagonalnego. Obraz z obiektywu jest rzutowany na matrycę światłoczułą, a następnie wyświetlany w wizjerze elektronicznym (EVF) bądź na ekranie LCD. Jedną z ich zalet jest np. to, że są przeważnie mniejsze niż lustrzanki (nie zawsze). Wiele osób docenia również mniejszą wagę bezlusterkowców, ich cichą pracę, większe możliwości m.in. w układzie autofokusa (automatycznego ustawiania ostrości) i algorytmów wykrywania twarzy oraz śledzenia różnych obiektów.

Zachęcamy do rzucenia okiem na najciekawsze bezlusterkowce firmy Nikon. Zwracamy uwagę na ogólne parametry i wybrane cechy.

Bezlusterkowiec Nikon Z9 – król może być tylko jeden?

Sercem bezlusterkowca jest 45-megapikselowa pełnoklatkowa matryca Stacked CMOS, wspierana przez szybki procesor Expeed 7. Nikon Z9 pozwala na uzyskanie imponującej prędkości zdjęć w serii, czyli 120 kl./s. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy rozdzielczości do 11 Mpix i w formacie JPEG. Jeżeli natomiast zainteresuje nas format RAW, wtedy bezlusterkowiec wykona 20 kl./s w pełnej rozdzielczości.

Bezlusterkowiec Nikon Z9
Bezlusterkowiec Nikon Z9© © Nikon

Innowacją godną uwagi jest tu wykorzystanie wyłącznie systemu migawki elektronicznej. Nikon Z9 nie ma mechanicznej migawki, ale w trakcie zmiany obiektywu ochrona matrycy jest zapewniona przez specjalną kurtynę. Autofokus ma 493 punkty i nie brakuje inteligentnego rozpoznawania oraz śledzenia samochodów, ludzi, a także zwierząt. Ponadto Nikon Z9 pozwala na rejestrowanie filmów w rozdzielczości 8K/30p (po aktualizacji oprogramowania będzie to 60p), a także w rozdzielczości 4K/120p.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Ekran o przekątnej 3,2 cala jest ruchomy, można swobodnie wykorzystywać czteroosiową regulację i odchylać go o 90 stopni w pionie lub w poziomie. Wyświetlacz wizjera elektronicznego (0,5 cala) cechuje się jasnością na wysokim poziomie 3000 nitów. Można korzystać z automatycznego sterowania jasnością lub z 16 poziomów jasności. Czujnik zbliżenia oka zapewnia automatyczne przełączanie z wizjera na ekran.

Na koniec warto przypomnieć, że plebiscyt Wirtualnej Polski Imperatory WP miał kategorię Aparatu Roku 2021, a zwycięzcą został właśnie bezlusterkowiec Nikon Z9.

Bezlusterkowiec Nikon Z7 II to uniwersalny wojownik

Ten pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy ma 45-megapikselową matrycę BSI CMOS. Nie zabrakło pięcioosiowej stabilizacji drgań. W porównaniu z modelem Nikon Z7, zamiast jednego procesora Expeed 6, zdecydowano się na wykorzystanie dwóch (Dual Expeed 6). Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 10 kl./s.

Bezlusterkowiec Nikon Z7 II
Bezlusterkowiec Nikon Z7 II© © Nikon

Liczba punktów AF wynosi 493. Algorytmy pozwalają na skuteczne wykrywanie i śledzenie twarzy oraz oczu zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Funkcje AF z detekcją oka będą dostępne również podczas nagrywania filmów. Bezlusterkowiec umożliwia rejestrowanie filmów 4K/60p oraz Full HD z szybkością 120p.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Wizjer elektroniczny (EVF) ma rozdzielczość 3,6 mln punktów i daje płynny i klarowny obraz. Dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala jest odchylany, co ułatwia pracę z aparatem. Sama konstrukcja bezlusterkowca jest niemal identyczna w porównaniu z modelem Nikon Z7. Warto wspomnieć, że zamiast pojedynczego slotu na karty pamięci, zastosowano tu podwójne gniazdo.

Bezlusterkowiec Nikon Z6 II stanowi udaną ewolucję

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku modelu Nikon Z7 II, tutaj również jest mowa o ewolucji poprzednika, a nie rewolucji. Nikon Z6 II ma 24-megapikselową matrycę BSI CMOS z pięcioosiową stabilizacją obrazu. Sercem bezlusterkowca są dwa procesory Expeed 6, co pozwoliło m.in. zwiększyć wydajność buforowania i prędkości zdjęć seryjnych, która wynosi teraz 14 kl./s. System AF jest oparty na 273 polach. W tym modelu wykrywanie i śledzenie twarzy, oczu, ludzi, zwierząt, zostało usprawnione.

Bezlusterkowiec Nikon Z6 II
Bezlusterkowiec Nikon Z6 II© © Nikon

Ekran bezlusterkowca o przekątnej 3,2 cala jest odchylany i ma rozdzielczość 2,1 mln punktów. Jest też dodatkowy czarno-biały, bardzo mały ekran LCD, który umiejscowiono u góry. Jego rola sprowadza się do wyświetlania najważniejszych parametrów. Elektroniczny wizjer ma rozdzielczość 3,6 mln punktów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Nikon Z6 II umożliwia nagrywanie filmów 4K 30 kl./s, a także Full HD 120 kl./s. Z zewnątrz bezlusterkowiec jest bardzo podobny do swojej wcześniejszej wersji (Nikon Z6). Ergonomia jest na wysokim poziomie i nie ma tu wiele do poprawy akurat pod tym względem.

Bezlusterkowiec Nikon Z5 to budżetowy rarytas

Nikon Z5 to pełnoklatkowy bezlusterkowiec z 24-megapikselową stabilizowaną matrycą, wspieraną przez procesor Expeed 6. Pięciostopniowy system IBIS zapewnia nieporuszony obraz do 5 EV. Oficjalnie model ten jest kierowany przede wszystkim do hobbystów, ambitnych amatorów fotografii. W związku z tym cena jest utrzymana na przystępnym poziomie ok. 6000 zł na polskim rynku.

Bezlusterkowiec Nikon Z5
Bezlusterkowiec Nikon Z5© © Nikon

Duży wizjer elektroniczny ma rozdzielczość 3,69 milionów punktów. Odchylany ekran ma przydatne funkcje dotykowe. Podwójny slot kart pamięci SD UHS-II z pewnością zostanie doceniony przez wielu właścicieli tego sprzętu. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi do 4,5 kl./s z pełną automatyką ekspozycji oraz autofokusem. Liczba pól AF wynosi 273 punkty, jest wsparcie technologii wykrywania oka Eye-Detection AF, co działa zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Nikon Z5 pozwala nagrywać wideo 4K/30p z cropem o wartości x1,7. Nagranie w rozdzielczości Full HD daje możliwość wykorzystania całej powierzchni matrycy światłoczułej. Bezlusterkowiec stanowi na tyle przystępną i wszechstronną propozycję, że został zwycięzcą edycji Imperatorów WP 2020.

Bezlusterkowiec Nikon Z50 to fajny korpus na początek

Nikon Z50 jest pierwszym bezlusterkowcem Nikona z matrycą APS-C. Sprzęt jest skierowany do amatorów, lecz tych bardziej zaawansowanych. Ma trwały, lekki, względnie mały korpus, a pomimo tego, że grip nie jest głęboki, chwyt jest stabilny.

Bezlusterkowiec Nikon Z50
Bezlusterkowiec Nikon Z50© © Nikon

Sercem korpusu jest matryca APS-C o rozdzielczości 20,9 Mpix oraz procesor Expeed 6. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 11 kl./s. Hybrydowy autofokus bazuje na 209 punktach. Warto wspomnieć, że brakuje wybieraka wielofunkcyjnego (dżojstika) do ustawiania punktów AF.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Bezlusterkowiec pozwala filmować w rozdzielczości 4K do 30 kl./s. Jest też możliwość nagrywania Full HD w 120 kl./s, co pozwoli korzystać ze slow motion. Dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,2 cala (1,04 mln punktów) jest odchylany w dół, ale bez dodatkowej możliwości obracania.

Na Fotoblogii omówiliśmy też bezlusterkowce Canon i bezlusterkowce Sony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)