20 najpopularniejszych poradników fotograficznych 2009 roku
Jaki aparat wybrać? Jak dobrze skomponować zdjęcie? Jak uzyskać świetne efekty w obrabianiu fotografii? Gdzie szukać inspiracji? W minionym roku na Fotoblogi przygotowaliśmy dziesiątki poradników fotograficznych, które odpowiadają na te i inne pytania. A dobre rady fotograficzne nie tracą na wartości zbiegiem czasu. Koniec roku to najlepszy czas na podsumowania, zatem prezentujemy 20 najpopularniejszych poradników Fotoblogi. To teksty, które Wy wybraliście.
23.12.2009 | aktual.: 23.12.2009 08:00
Poradniki to główne danie na Fotoblogi. Piszemy je od niemal dwóch lat i w tym czasie całkowicie zmieniły swój wygląd. Od prostych wpisów poruszających zupełne podstawy fotografii po bardziej rozwinięte i lepiej zilustrowane długie teksty. Do grona blogerów dołączył też Tomek Woźny - fotograf freelancer, który co tydzień dzieli się fotoreporterskimi doświadczeniami. Obecnie poradniki są podzielone na kilka podkategorii: Dla początkujących, fotorady, kompozycja w fotografii, porady sprzętowe oraz postprodukcja. Cały czas staramy się też rozwijać nasz blog i poruszać nowe tematy. Czekamy na wasze propozycje i uwagi. Ale na to przyjdzie czas w nowym roku. Póki co zachęcamy do przypomnienia sobie najpopularniejszych poradników.
Ustawiając ostrość na dany obiekt często nie zwracamy uwagi na to, jak rozmyte jest tło fotografii. Przy odpowiednim dystansie i ogniskowej obiektywu powstaje piękny bokeh ? obiekty w tle rozmywają się w kształcie otworu przysłony. Jak kontrolować rozmycie? Jak sprawić, aby bokeh miał kształt serca, gwiazdy albo innego znaku? Okazuje się, że jest to bardzo proste. W tym poradniku pokażemy jak zbudować odpowiednią nakładę na obiektyw pozwalająca zmieniać kształt rozmycia tła zdjęć.
Oto 35 niesamowitych fotografii, na których zatrzymano ruchu w ułamku sekundy - to druga część cyklu o High Speed Photography. Zdjęcia te oraz prezentowane wcześniejszej filmy mogą stanowić świetną inspirację do samodzielnych prób zamrożenia ruchu.
Po co dzielić zdjęcia na 9 części? Kiedy warto fotografować z dołu, a kiedy z góry? Jak zbudować głębie na zdjęciu? Rozpoczynając przygodę z fotografią warto poznać zupełnie podstawowe zasady komponowania zdjęć, które możesz wykorzystać w niemal każdej sytuacji.
Dawniej fascynaci fotografii musieli przebierać w stertach drogich, drukowanych magazynów fotograficznych. Dzisiaj Internet oferuje każdemu z nas niemal nieograniczone możliwości w dostępie do dziesiątek bogato ilustrowanych, darmowych pism o fotografii. Spora część z nich to profesjonalne wydawnictwa ukazujące zdjęcia z najwyższej światowej półki. Przedstawiam 30 najlepszych magazynów fotograficznych online.
Jak zamrozić ruch i wykonać zdjęcie idealnie w momencie, gdy pęka balon z wodą? Jak krótkich czasów migawki użyć i w jaki sposób poradzić sobie z synchronizacją lampy błyskowej? I na to znaleziono metodę, którą możesz wykorzystać nawet w swoim domu. Aparat fotograficzny, balonik z wodą, lampa błyskowa z czujnikiem i trochę determinacji wystarczy, aby uzyskać zdjęcia, w których się zakochasz.
Kiedyś była tematem rozważań mitologicznych, literackich i malarskich. Legendarny biblijny symbol przymierza Boga z ludźmi, zaraz po potopie. Dzisiaj inspiruje niemal każdego fotografa. Niestety, nie każdy potrafi ją sfotografować na miarę jej fenomenalnego piękna. Jak przygotować się do fotografowania tęczy, nad czym zastanawiamy się patrząc na ten kolorowy łuk i czemu warto używać do tego filtrów polaryzacyjnych?
- I pamiętaj, zawsze fotografuj mając słońce za swoimi plecami - tę zasadę zna chyba każdy miłośnik fotografii. Jednak inni mawiają, że zasady są po to, aby je łamać. Tym bardziej, że fotografując pod światło możemy uzyskać rewelacyjne efekty. Wakacje to idealny moment, aby się o tym przekonać.
Fotografia u góry wygląda, jak kadr z amerykańskiego filmu. Ale nim nie jest. To zwykłe zdjęcie odpowiednio przerobione w Photoshopie. Zobaczmy jak w 4 prostych krokach przekształcić fotografię, aby wyglądała niczym klasyczne ujęcie filmu.
Adobe Photoshop to obecnie najlepszy program do cyfrowej edycji zdjęć. Jeśli chcesz pracować na legalnym oprogramowaniu, a nie możesz lub nie chcesz korzystać z Photoshopa to warto poszukać programów alternatywnych. Czy zatem możliwe jest znalezienie darmowych zamienników dla tej zaawansowanej aplikacji?
Ważniejszy jest sprzęt czy koncentracja na dobrych kadrach? Po co rozmawiać z innymi nieznajomymi fotografami? Czy warto obrabiać zdjęcia? Początkujący fotograf ma na pewno mnóstwo pytań i jest ciekawy wielu kwestii. Oto 8 podstawowych rad dla każdego miłośnika fotografii, który dopiero zaczyna swoją przygodę z aparatem.
Praca na warstwach, filtry, opcje mieszania - te wszystkie nazwy mogą odstraszać początkujących fotografów. Po raz kolejny spróbuję pokazać, że nie ma się czego bać. W tym poradniku opisuję krok po kroku jak zastosować efekt wysokich kontrastów na zdjęciu. Dzięki niemu wasza fotografia może nabrać mocnych barw i dramatycznego charakteru.
Jeśli Twój aparat potrafi zapisać pliki typu RAW, to masz powody do radości. Mimo że najpopularniejszym sposobem na przechowywanie i zapisywanie zdjęć na kartach pamięci jest JPEG, to korzystanie z formatu RAW może dać wiele, wiele korzyści. Jak się zabrać do plików RAW?
Tym razem prezentuję prosty, szybki, ale bardzo przydatny efekt - wybielanie zębów. Nie każdy ma uśmiech jak z reklamy pasty do zębów, ale chyba każdy chciałby taki mieć. Jest to możliwe, przynajmniej na zdjęciach. Oto ekspresowa metoda, która pozwoli wybielić zęby na fotografii w trzech prostych krokach.
Na plaży można fotografować kreatywnie i ciekawie, a wdzierający się wszędzie piasek nie musi zniszczyć naszego aparatu. Oto kilka praktycznych rad, które mogą pomóc zrobić interesujące zdjęcia na plaży. Zobacz, dlaczego zła pogoda nad morzem to dla fotografa świetne warunki, po co szwendać się rano po plaży i jak wygrać batalię z niszczącym piaskiem.
Proces przerabiania zdjęć na czarno-białe w Photoshopie zawsze wydaje się skomplikowany i długi. Ta metoda może sprawić, że zmienisz zdanie. W zaledwie 3 prostych krokach uzyskasz naturalny, głęboki czarno-biały efekt na swoich fotografiach bez konieczności zagłębiania się w tajniki wiedzy o Photoshopie.
Nawet najlepsi fotografowie mają czasem problemy z kreatywnością. Czasem niestety przychodzi taki dzień, kiedy popadamy w twórczą niemoc. Trudno wtedy o pomysły na nowe zdjęcia albo dobre ich wykonanie, co prowadzi do frustracji. Są jednak metody pozwalające poradzić sobie z tym problemem. Zobacz, jak rozbudzić prawdziwą fotograficzną kreatywność.
Zdjęcia z imprez mają służyć chyba tylko jako pamiątka dla uczestników. Zazwyczaj po jakimś czasie niektóre osoby postanawiają zrobić użytek ze swojej cyfrówki i pstrykać co popadnie. Tego typu foty wychodzą... powiedzmy średnio ; ) . Jeśli potrafimy imprezować na poziomie (ale w pionie) to możemy wykorzystać kilka interesujących pomysłów na to, jak zrobić niezapomniane zdjęcia z domowej imprezy, a zarazem świetnie się przy tym bawić.
Po co zaklejać taśmą mały, wbudowany flash? Jaki efekt daje puste pudełko po negatywie nałożone na błysk? Dlaczego podczas fotografowania lepiej odsunąć się od obiektu? Lampa błyskowa nie musi być Twoim wrogiem. Jeśli przepalasz większość zdjęć z seryjnym flashem nie poddawaj się. W tym poradniku przedstawiamy 5 prostych metod, na uniknięcie przepalonych fragmentów na zdjęciach z flashem.
Kupujemy najtańszą lustrzankę
Na koniec coś dla miłośników sprzętu. W naszym cyklu rozglądamy się za najtańszą lub prawie najtańszą lustrzanką dostępną w danym systemie, która przeznaczona dla początkujacego amatora służyć będzie do rodzinnego robienia zdjęć oraz oczywiście wyżywania się artystycznie w pozostałych chwilach. Aby było wygodnie, szukamy zooma o przystępnej cenie oraz dużym zakresie ogniskowych, a do kompletu zawsze bierzemy lampę błyskową i torbę oraz staramy się mieć drugi, jasny obiektyw. Do tej pory przygotowaliśmy zestawy dla 5 najpopularniejszych firm:
Nikon D40, D40x, D60, D3000, D5000 - jakie obiektywy działają z AF?
Często otrzymujemy pytania od czytelników o kompatybilność tańszych lustrzanek Nikona z różnymi obiektywami. Użytkownicy Nikonów D40 do D5000 mogą mieć kłopot z działaniem autofokusa z niektórymi szkłami. Co jest tego powodem i jak temu zaradzić? Przedstawiamy też listę kompatybilnych obiektywów: